Kod ablacije mrežnjače, trebalo bi uraditi operaciju što pre i tako povećati šansu za dobru vidnu oštrinu na tom oku. Postoji nekoliko vrsta operacije i Vaš hirurg će odlučiti koja je procedura najbolja za Vas.
Ukoliko mrežnjača još uvek nije počela da se odiže već postoje samo rupture, ukoliko je pacijent došao čim je primetio prve simptome, laserom se može sprečiti nastanak ablacije. Tada se prave male opekotine oko rupture da bi „zavarile” mrežnjaču na svoje mesto.
Međutim, najčešće će biti neophodno uraditi operaciju pod nazivom vitrektomija, koja podrazumeva uklanjanje staklastog tela iz unutrašnjosti oka. Tokom vitrektomije, očni hirurg pravi mali rez na beonjači, zatim se malim instrumentom ulazi u oko i uklanja staklasto telo, želatinozna supstanca koja ispunjava veći deo unutrašnjosti oka i pomaže oku da ima okruglu strukturu. Gas ili ulje se zatim plasira u oko kao zamena staklastom telu i da bi vratili retinu na svoje mesto, jer mehanički guraju retinu nazad ka zidu oka. U narednom periodu, oko stvara tečnost, koja postepeno zamenjuje gas u roku od 2 do 8 nedelja, dok balon silikonskog ulja zahteva naknadnu malu operaciju pri kojoj se ulje uklanja iz oka. Vid će biti zamagljen u periodu prisustva vazduha ili ulja u oku.
Da bi operacija bila uspešna, neophodno je slušati savet lekara o položaju glave u narednih desetak dana, što podrazumeva određeno pozicioniranje glave da bi uljani balon najbolje podržao mrežnjaču. Ovo može biti i najteži deo oporavka nakon operacije, ali je jako važan i mora se smatrati kao njen drugi deo.
Ova hirurgija se najčešće radi u lokalnoj anesteziji, sve vreme ste budni, ali nećete osetiti nikakvu nelagodnost. Operaciju nećete videti i drugo oko će biti pokriveno.
Stepen vidne oštrine nakon operacije nije uvek moguće predvideti. Do konačnog rezultata je nekada neophodno da prođe i par meseci. Čak i pod najboljim okolnostima, i nakon višestrukih pokušaja, svaki pacijent je drugačiji i neke ablacije je teže tretirati od drugih. Nekada i nakon uspešne operacije vidna oštrina ne bude zadovoljavajuća. Rezultat je najbolji ako se pacijent operiše pre nego što se i makula (deo retine odgovoran za fin, precizan vid) odvoji. Zbog toga je bitno odmah se obratiti očnom lekaru ako vidite iznenadno ili postepeno povećanje broja „mušica“ i/ili svetlosne bljeskove ili tamne zavese preko vidnog polja.
Najveća korist od ove operacije je svakako sprečavanje slepila u pogođenom oku. Savremenom hirurgijom ogroman procenat ablacija se može uspešno tretirati, mada je nekada neophodna reoperacija. Stopa uspeha za operaciju mrežnjače je 90% u jednoj operaciji tako da će jednom od deset pacijenata biti neophodna reoperacija. Razlog za to su nove rupture koje stvara ožiljno tkivo i vuče mrežnjaču. Obično se uz operaciju ablacije uradi i operacija katarakte i stavlja se veštačko sočivo u oko.